Návyk milovat vnáší lásku do praktického života
Jan od sv. Samsona ve svém životě zakoušel »sílu«, kterou nazýval Boží láskou v dvojím smyslu: jednak láskou Boha vůči sobě, jednak láskou, kterou objevoval ve svém srdci vůči Bohu.
Tuto darovanou sílu mohl pociťovat i uprostřed svých těžkostí, ona učinila jeho život neporušeným navzdory jeho postižení, chudobě, bídným společenským poměrům, nedostatečné medicínské péči apod. Jedině tato síla dovede splnit nejvyšší nároky na štěstí, které člověk může od života chtít. Jan objevoval tuto sílu v prostém a silném návyku milovat za všech okolností.
Nesmíme se tolik soustředit na plnost oné nádherné lásky, kterou mají opravdoví světci, v níž si počínají spíše pasivně, než aby aktivně jednali... Raději se pozorně zaměřme na naprosté ustoupení tohoto proudění. Člověku pak nezbude nic než prostý a silný návyk milovat, který vnáší lásku do praktického života a uskutečňuje ji v jeho úžasné, nade vše povznesené podstatě. V této podstatě sídlí duch a rozum a to nejlepší a nejušlechtilejší v člověku, aby mohl neustále hledět na Boha a viděl Jej tak, jak jen Bůh v tomto životě může být spatřován. Tento stav může dosahovat různých úrovní.
Převzato z knihy: Grundkurs Spiritualität des Karmel
Autor: Elisabeth Hense, TOCarm.
Přeložil a upravil: Norbert Žuška, OCarm.
Související články
Tajemství šťastného života slepého br. Jana (1)
Tajemství šťastného života slepého br. Jana (5)
Svatební píseň
Život slepého bratra Jana od sv. Samsona