KARMEL

 „Jak jsi krásná, přítelkyně moje, jak jsi krásná, oči tvé jsou holubice." (Pís 1,15)Michael od sv. Augustina (1622-1684)

Duše je daleka toho, aby zesmutněla, když je »odstavena« od objetí a polibků Milovaného, když zeslábne pociťování něžné, sjednocující lásky, když je vedena z příjemné samoty zpět do mnohočetných činností. Naopak: díky mimořádné přízni Milovaného, díky tak přátelskému sjednocení s Ním, díky předchozímu niternému »ponoření« v Bohu, díky láskyplnému zakoušení Boha se cítí posílená a naplněna odvahou k tomu, co je obtížné. Neboť tato velmi něžná zakoušená láska sjednocení se proměňuje v lásku jinou, v lásku, která je „silná jako smrt" (Pís 8,6). Tato jednající láska ochotně postrádá jakoukoli útěchu, jakékoli pociťování přízně. Neboť láska, která je silná jako smrt, nechává duši umřít všem stvořeným věcem i sobě samé; ano, jako smrt odděluje tato láska duši od každé tendence k něčemu přilnout, aby napříště žila jen v Bohu.

Když chce nevěsta dělat Bohu za všech okolností jen radost, v sladkosti nebo hořkosti, v darech útěchy a láskyplných objetí, stejně jako v opuštěnosti a smutku, obdarovává svého ženicha kořeněným vínem a On je zmámený opojnou láskou k ní, neboť Jej miluje, aniž by milovala, aniž by lásku zakoušela nebo si jí byla vědoma. To je onen sladký mošt jejích granátových jablek..., jímž získává Jeho srdce a opájí Ho... a On – zdá se – jako zblázněný láskou zapomíná na svůj nezměrný majestát a jedná s ní zcela důvěrně.

V noci opuštěnosti pak pocítí Milovaný chuť jíst se svou milovanou a přijde bez pozvání. „Slyš, milý můj klepe: Otevři mi, sestro má, přítelkyně má, holubice má, má bezúhonná" (Pís 5,2). Ano, toto jsou nejlahodnější slova Milovaného, který chce vstoupit. Klepe v noci: „Mám hlavu plnou rosy, v kadeřích krůpěje noční" (Pís 5,2). Rosa se tvoří v noci; Ženich přichází za noci a přináší s sebou rosu božské milosti. Chce se svou nevěstou povečeřet... Přichází bez pozvání a chce se radovat se svou milovanou ve chvíli, kdy to nejméně očekává.

Chcete vědět, jaké musí mít nevěsta oči? Takové, jaké velebil Ženich: „Jak jsi krásná, přítelkyně moje, jak jsi krásná, oči tvé jsou holubice" (Pís 1,15). Nevěsta má pohlédnout na svého Milovaného očima holubice; v duchu má přilnout k Bohu s velikou nevinností, jednoduchostí, prostotou a čistotou života a k Němu obrátit své oči víry a čisté, nezkalené lásky. O těchto očích řekl Milovaný: „Její oči jsou jako holubi, v mléce se koupou" (srv. Pís 5,12), aby vyjádřil neobyčejnou průzračnost dobrých myšlenek, myšlenek přátelství a lásky, jimiž milující duše prostým okem stále »pase« po Bohu.

Vybráno z knihy: Tanz der göttlichen Liebe
Vydala: Elisabeth Hense, T.OCarm.
Vyšlo v nakladatelství: Herder, 1991
Přeložil a upravil: Norbert Žuška, OCarm.

Související články

Život Michaela od sv. Augustina
Na lůžku čistého milujícího srdce
Všude nacházím svého Milovaného

Připomínáme

Kalendář

říjen 2021
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Přihlášení