Milí čtenáři,
s omluvou za pozdní start letošního ročníku našeho časopisu bych rád předeslal několik vět úvodem k obsahu tohoto čísla. První článek není spojen přímo s karmelskou spiritualitou, ale má být projevem našeho zapojení se do přípravy na oslavu jubilea 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje k našim předkům. Považuji za mimořádně významné, že tu máme před sebou modlitbu, o které odborník předpokládá, že může být dílem samotného sv. Metoděje.
Druhým článkem začináme uveřejňovat přepis přednášky, která zazněla při setkání karmelitánských formátorů (novicmistrů, magistrů studentů a jiných bratří, pověřených v řádu výchovou), které se konalo v Comoçim de São Félix v Brazílii ve dnech 1.–14. srpna 2010. Otec Norbert se setkání tehdy účastnil a doporučil, abychom ji zpřístupnili širšímu okruhu zájemců. Povzbuzuji Vás, čtěte ji s co možná největší volností a to, co se v ní píše o výchově v řádu, vztahujte na výchovu obecně – a tedy i v rozměru, který se týká vás: při výchově v rodině, ve školách, ve farnosti... Všude platí, že hlavní formátor je Bůh, že lidský vychovatel by měl být člověkem hlubokým atd.
Závěrečné dva články se sešly co do tématu, ale velmi se liší co do svého stylu. P. Boaga je zkušený historik (jehož knihy známe i v českém vydání) a podává věcnou, souhrnnou studii o vztahu i dílu Jana Pavla II. vůči Karmelu. Sára Malá je studentka Střední odborné školy sociální sv. Zdislavy v Praze a svou úvahu napsala jako školní práci. Jsem rád, že můžeme na stránkách časopisu dát prostor tak svěžímu projevu vztahu mladého člověka ke světci nedávné doby a snad stále můžeme říci: naší současnosti.
Složenka, vložená do tohoto čísla, má těm z Vás, kdo nemáte možnost na časopis přispět přímým darem někomu z bratří karmelitánů, pomoci učinit tak prostřednictvím pošty.
A ještě pobídnutí závěrem: Karmel chce být časopisem pro duchovní život. Prosím, každý na svém místě usilujme číst následující stránky právě takto. K duchovnímu užitku. V Duchu. Pán Bůh mocně žehnej Vám i všem Vašim blízkým!
P. Gorazd, O.Carm.